Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik
Takip Edin Takip Edin

Dernek
Dernek Logosu Dernek Logosu

Eklenti Kur
Radyo RadyoReklamlar Reklamlar

KÖYÜMÜZ


YOLBAŞI KÖYÜ

Tarihi:

Yolbaşı köyünün  ilk adı “Kömran” olarak bilinir. Bu adı köy topraklarında yetişen, yeşil ve sarımsağa benzeyen bir bitkiden aldığı rivayet edilmektedir. Halk buna “körmen” demektedir. Köyün adı 1961’de “Yolbaşı” olarak değiştirilmiştir. Bu adın verilmesinde   Ünye –Akkuş – Niksar – Tokat’ ı  birbirine bağlayan bugün D- 850 adı verilen karayolunun  köyden  geçmesi etkili olmuştur.

Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Köyde  bugünün insanlarından  önce yerleşim olduğu ormanlık arazilerde, önceden tarla olduğu anlaşılan arazilerde, taş öbeklerinin  görülmesinden anlaşılmaktadır.. Ayrıca köy topraklarında Danişmendliler’in, Selçuklular’ın hakim olduğu ortadadır. Kayımlı Mahallesi’nde Mengi deresi kenarında Kiliselik adı verilen bir mevkinin  bulunması, köy topraklarında Niksar’da  da yaşadıkları bilinen Ermenilerin hakim olduklarını göstermektedir.

Köy halkının,  büyüklerin anlatımına göre, Samsun ilinin Bafra- Alaçam ve Giresun topraklarından gelerek  bu topraklara yerleştiği söylenmektedir.

Köyümüz bugün Körmen (Merkez Mahalle),  Kayımlı, Savurlu, Emirli, Töngelci, Taştekne, Tepedam olmak üzere yedi mahalleden oluşmaktadır.

Coğrafi Durum:

Yolbaşı köyü hem Ordu ilinin hem de Akkuş’un güneyine düşer. Köy topraklarının güneyi Tokat İl sınırı ile çevrilidir. Güneyde ve   batıda Özdemir, Gerit ve Karaağaç Köyleri; kuzeyde ve doğuda  Akkuş’un Gökçebayır ve Karaçal köyleri, Niksar’ın Çalca ve Kaşıkçı köyleri  yer almaktadır. Köy 20.900 km²’lik  bir yüz ölçüme sahiptir.

Köy toprakları genel olarak dağlıktır ve  içinde küçük akarsu yataklarının olduğu yer yer derin vadiler yer alır. Köyün en önemli akarsuyu Gökçebayır köyü ile sınır oluşturan  Karakuş (Tifi) Çayı’dır. Bunun yanında merkez mahallesinden geçen Değirmen Dere , Kayımlı Keten Pınarı deresi önemli akarsularıdır.

İklim:

Köy toprakları her ne kadar Karadeniz bölgesinde yer alsa da  karasal iklim hakimdir. Kışları soğuk ve karlı yazları sıcak ve serin geçer. En güneşli günler temmuz, ağustos ve eylül başlarında görülür.

Bitki Örtüsü:

Köy topraklarını yarıdan fazlası ormanlarla kaplıdır; geriye kalan yarısı, çayır ve meralarla kaplıdır.

            Köy ormanlarında kuzeye bakan yamaçlarda kayın, gürgen; güneye bakan yamaçlarda meşe(pelit); dere yataklarında kızılağaç ve yükseklerde karaçam yetişmektedir.

Nüfus:

Yolbaşı köyü 1960’ tan sonra İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere genellikle son baharda gidip yazın dönen işçiler göndermeye başladı. Özellikle 90’lardan sonra hem geçim hem sağlık hem de eğitim gerekçesiyle kalıcı olarak büyük şehirlere göç başladı.  1990’lardan sonra köy nüfusu iyice azaldı. 2000’ li yıllardan sonra köyün emeklileri yavaş yavaş köye dönmeye başladı.

Geçim kaynakları:

Köyümüzde geçim, tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım arazilerinin çoğu sulamaya elverişsizdir. Bugün  tarım ve hayvancılık birkaç hane dışında yok denecek kadar az yapılmaktadır.

Köyümüzde patates, fasulye, lahana, mercimek, buğday, mısır, arpa, çavdar, yulaf,nohut; elma armut, erik, ceviz bolca yetişebilen ürünlerdir. Bütün bu zirai çalışmalar ihtiyaçları karşılamaktan öte gitmemektedir. Gelir amaçlı mahlep, sarı mantar, salep, ceviz, kuşburnu toplanıp satılmaktadır.

 

Sosyal Durum:

Köyün % 90’ı okuryazar durumdadır. Üniversite mezunu oranı son yıllarda artmıştır. Köyden hakim, savcı, avukat, öğretmen   gibi bir çok alanda  nitelikli insan gücü yetişmiştir.

Diğer  mezunlar  fabrikalarda,  bazı kurum ve kuruluşlarda  işçi olarak çalışmaktadırlar.

Doğal Güzellikleri:

           

            Yolbaşı köyü bozulmamış doğası, yeşillikleri, temiz havası ile gezip görülmeye değerdir. Köyün yüksek noktaları Kıran yaylası, Katran Yaylası, Aytepesi, Bulanağa Yaylası eşsiz manzarası  gün doğumu ve günbatımı seyri ile insanı büyülemektedir.

  Kültürel Hayat:

          Kayımlı Mahallesi’nin batısında yer alan Erburnu  düzlüğünde eski zamanlarda türbenin olduğu, aynı zamanda köyün en eski mezarlığının bura yer adlığı ve tarihinin 1500’lü yıllara dayandığı rivayet edilmektedir. Halkın çevre mahallelerle birlikte Hıdırellez Bayramını burada ayrıca Kıran Yaylasında, Bulanağa Yaylasında kutladıkları bilinmektedir.

 

KÖYÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

  1. Yol: Mahalleleri birbirine  bağlayan basit yolların genişletilip, çakıllanması ve mıcırlanması; derelerin ıslah edilmesi ve yol geçişleri için büz konması,
  2. Su: Hemen hemen bütün mahallelerimizde içme suyu ve sulama suyu sorunu yaşanmaktadır, özellikle Tepedam mahallesi Kayımlı mahallesi için içme suyu sorununun çözülmesi,
  3. Yeni yapılaşmalar olduğu için kanalizasyon sorunun çözülmesi, kirli atıkların derelere bağlanması,
  4. Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi, bunun için uygun kredilerin verilmesi, kooperatif kurulması,
  5. Bölge arıcılığa elverişli olup arıcılığın desteklenmesi, gerekmektedir. Böylece köyde  kalıcılık sağlanabilir, insanların köylerine dönmeleri gerçekleşebilir.

 

 * Bu yazı hazırlanırken Ahmet Çelik’in Akkuş (İstanbul 2002) adlı kitabından yararlanılmıştır.

GÖNDERİLEN YORUMLARGÖNDERİLEN YORUMLAR

Ekleyen: MEHMET YILMAZER 13 Nisan 2014, Pazar 23:38
evet arkadaşlar şöyle baktığım zaman çok güzel şeyler yapılmış hemde çok başarılı bir şekilde bu yüzden emeği geçen arkadaşlara ve bu sayfaya uye olan arkadaşlara burayı benımseyipde ziyaret edenlere ve tüm yöneticilere teşekkür ederim daha iyi şeyler başarmanızı diliyorum hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0254

© 2010 yolbasi.com
Yolbaşı Köyü Web Portalı http://www.yolbasi.com

Tam Ekran